From Collision To Gobe, Here Are All The Films Selected For The 10th AFRIFF

afriResizing

Ahead of the 10th Anniversary edition of AFRIFF, the festival’s organisers last week unveiled the list of films that made the cut for the 2021 festival. The selected films range across different categories including feature films, shorts, animations and documentaries.

AFRIFF was established in 2010 by Ms Chioma Ude with a vision to raise awareness about African Cinema, its vast potentials and the tremendous socio-economic impact it has not only on African economies but other third world and developing economies as well. The festival claims to be Africa’s most vibrant film festival experience.

This year’s festival is scheduled for 7- 13 November 2021 with most activities expected to hold at the Landmark Retail Boulevard in Lagos, Nigeria.

Below is the full list of films selected for 2021 AFRIFF:

Feature Films

Collision | Directed By Bolanle Austen-Peters (Nigeria)

The Takers | Directed By Toka Mcbaror (Nigeria)

Oliver Black | Directed By Tawfik Baba (Morocco)

Binti | Directed By Seko Shamte (Tanzania)

Tainted Canvas | Directed By Segilola Ogidan (Nigeria)

The Griot |Directed By Adeoluwa Owu (Nigeria)

Gobe | Directed By God’spower Okoh (Nigeria) 

Mission To Rescue | Directed By Gilbert Lukalia (Kenya)

Mami Watta | Directed By Christian Thiam (Senegal)

Shujaa Wetu (Our Hero) | Directed By Tom Johns (Tanzania)

Trees Of Peace | Directed By Alanna Brown (United States)

Juju Stories | Directed By C.J. “Fiery” Obasi, Abba T. Makama, Michael Omonua (Nigeria)

Country Hard | Directed By Paul Chibuzo Utomi (Nigeria)

10 Songs For Charity | Directed By Karin Junger (Netherlands)

The White Line | Directed By Desiree Kahikopo-Meiffret (Namibia) 

Marrying A Campbell | Directed By Ayana Saunders (United States) 

The Hail Mary | Directed By Nnamdi Kanaga (United States)

The Wait | Directed By Yemi “Filmboy” Morafa And Fiyin Gambo (Nigeria)

Bangarang | Directed By Robin Odongo (Kenya)

That Other Side | Directed By Victor Sanchez Aghahowa (Nigeria)

Redemption Day | Directed By Hicham Hajji (Morocco)

Documentaries

King Bansah And His Daughter | Directed By Agnes Lisa Wegner (Germany)

Pro In Africa | Directed By Emil Moberg Lundén (Sweden)

Flox | Directed By Hady Mahmoud (Egypt)

For The Love Of Dance | Directed By Seun Adeleye (Nigeria)

Knights Of The Fantasia | Directed By Khaled El Kebich (Algeria) 

Letters Of The Road | Directed By Mark Maina Maingi, Denis Pavlovic (Germany) 

Road2blow | Directed By Deji Ayoola (Nigeria) 

The Master’s Plan | Directed By Carlos Yuri Ceuninck (Belgium) 

Zongo | Directed By Michael Herzog, Elias Mierbeth (Germany) 

The Whisper Of The Marimba | Directed By Greta-Marie Becker (Germany) 

Borom Taxi | Directed By Andrés Guerberoff (Argentina) 

In God’s Hands | Directed By Mohamed Rida Gueznai (Morocco) 

Namibia’s Number Nine | Directed By Stephanie Constantin, Sarah-Maria Lanz (Germany)

Zinder | Directed By Aicha Macky (Niger)

The Last Shelter | Directed By Ousmane Samassékou (Mali)

Borderlands | Directed By Samarth Mahajan (India)

Stolen Fish | Directed By Gosia Juszczak (Spain)

Congo Calling | Directed By Stephan Hilpert (Germany)

Everything That Could Have Been | Directed By Trond Kvig Andreassen (Norway)

Mission: Joy – Finding Happiness In Troubled Times | Directed By Academy Award®-Winner Louie Psihoyos, Peggy Callahan (United States)

The Writer From A Country Without Bookstores | Directed By Marc Serena (Spain)

Shorts In Competition

FTFO V | Directed By Kanso Ogbolu (Nigeria)

Listen | Directed By Udoka Oyeka (Nigeria)

Ultimate Ink | Directed By Yazid Elkadiri (Morocco)

The Confession | Directed By Christopher Okonkwo (Nigeria)

Training Day | Directed By Tolulope Ajayi (Nigeria)

Umoja | Directed By Oba Kosi Nwoba (Nigeria)

Alone | Directed By Jean Marc Anda (Cameroon) 

Therapist | Directed By Kanso Ogbolu (Nigeria)

Intsimbi | Directed By Nhlakanipho Mashinini (South Africa)

Breaking Ground Girihirwe | Directed By Inès (Rwanda)

Al-Sit | Directed By Suzannah Mirghani (Sudan)

Jumper | Directed By Badewa Ajibade (Nigeria)

Outbreak 2020 | Directed By Banji Oyemaja (Nigeria)

Hunter | Directed By Miracle Nduka (Nigeria)

Sacred Places | Directed By Lloyd Winini (Namibia)

Thorns | Directed By Emma Tollman (South Africa)

Matla | Directed By Tumi Modise (South Africa)

Queen Of The Night | Directed By Jude Idada (Nigeria)

Jingles | Directed By Olumense Omonjahio (Nigeria)

Ananze And The Zipman | Directed By Gilbert Bassey (Nigeria) 

Buried | Directed By Charles Obi Emere (Nigeria)

Koi Koi | Directed By Olumense Omonjahio (Nigeria)

Shorts Out of Competition

Cross Line | Directed By Odira Ezejiugo (Nigeria)

Pranked | Directed By Ayodele Ayodeji (Nigeria)

Bompi | Directed By Thina Zibi (South Africa)

Long Sleeves | Directed By David Ahanmisi (Nigeria)

Efemena | Directed By Moses Akerele (Nigeria)

Morning After | Directed By Chibuike Ibe (Nigeria)

Junior | Directed By Godgift Okoya Amos (Nigeria)

Nielimishe | Directed By Wanjeri Gakuru (Kenya)

Abdul | Directed By Samuel Adeoye (Nigeria)

Overcome Beloved | Directed By Nthabiseng Moisane (South Africa)

Behind The Scene | Directed By Samuel Adeoeye (Nigeria)

A Handsome Mind | Directed By Emmanuel Igbekele (Nigeria)

Makh | Directed By (Morocco)

The Exit Interview | Directed By Babajide Aroyewun (Nigeria)

Mada Or The Story Of The First Man | Directed By Laurent Pantaléon (Réunion)

Zafi | Directed By Chloe Coko (Nigeria)

Thavhazimbi | Directed By Tshego Monaisa (South Africa)

Gimmick | Directed By Anass Allali (Morocco)

Something Special | Directed By Precious Asuai (Nigeria)

Perceptions | Directed By Alphonse Menyo (Ghana)

Fish Bowl | Directed By Ngabo Wa Ganza (Rwanda)

Heart Attack | Directed By Minenhle (South Africa)

The Myth | Directed By Chi Njoya Warah (Not Specified)

Someone Else’s Child (Is Not Your Slave) | Directed By Patricia Kwende (Cameroon)

Till Death Do Us Part | Directed By Dolores Vunda (Congo Drc)

Omo Wa – Our Child | Directed By Seyi Babatope (Nigeria)

The Reckoning | Directed By Trudy Rozani (South Africa)

David | Directed By Lota Chukwu (Nigeria)

Nsi The Water Flowing Between Bridges (L’eau Qui Coule Entre Les Ponts Kamdeu) | Directed By Steve Wilfried (Cameroon)

Tuktuk | Directed By Mohamed Kheidr (Egypt)

Foray | Directed By Jane Gam-Dede (Nigeria)

Lost Roots | Directed By Eymard Uberetagoena Oyarzabal (Spain)

Le Retour (Back To Home) Isabelle Christiane Kouraogo (Morocco)

Suñu Ekool | Directed By Aron Marty, Maria Bänziger (Switzerland)

Baba | Directed By Felix Amadi (Nigeria)

Ebumnyameni | Directed By Sunni Faba (South Africa)

Ahmed’s Song | Directed By Foued Mansour (France)

Monitoring Spirits | Directed By David Ukonmadu (Nigeria)

The Sound Of Sugar Cane Flowers | Directed By Nicolas Séry (France)

My Week With Caroline | Directed By Akinwumi Osunkoya (Nigeria)

Madame Pipi | Directed By Rachelle Salnave (United States)

L’asino Che Vola (The Flying Donkey) | Directed By Marco Piantoni (Italy)

Slow | Directed | Directed By Giovanni Boscolo, Daniele Nozzi (Italy)

Amore Cane (Love Is A Dog) | Directed ByJordi Penner (Italy)

Jing | Directed By Gianluca Zoppa (Italy)

Student Shorts

True Future | Directed By Jjemba Enock (Uganda) 

Uwani | Directed | Directed By Nana Khadija, Stacey Iriaghomon (Nigeria) 

A Girl Against The World | Directed By Madina Muhammed (Nigeria)

Omugwo | Directed By Lucky Orire Nwani (Nigeria) 

Oko Ke Akueteh | Directed By Dela Dem Duvi (Ghana) 

Bride Untangled | Directed By Julie O. Ako (Nigeria)

Christmas Spirit | Directed By Ssentongo Sinani (Uganda)

Nana | Directed By Ian Patricks (Nigeria)

Animation

A Gugle Day | Directed By Omoyefe Majoroh (Nigeria)

Kenda Stephane | Directed By Mendonça (Côte D’ivoire)

Lady Buckit & The Motley Mobsters | Directed By Adebisi Adetayo (Nigeria)

Light Strands | Directed By Somtochukwu Onubogu (Nigeria) 

Ganja (Herbe) | Directed By Amath Animation Ndiaye (Senegal) 

Fanta’s Dream | Directed By Gaoussou Bassekou Tangara (Mali) 

Halima’s Vote | Directed By Mbuotidem Johnson (Nigeria) 

Wot If | Directed By Monami Roy (India)

2knote | Directed By Jikku M Joshi (India)

Moon Shining Bright! | Directed By Paul Ndunguru (Netherlands)

Graveyard Spiral | Directed By Evelyn Lee  (United States)

Caved In | Directed By Michelle Tang (United States)

The March Of The Missing | Directed By Marcos Almada Rivero (Mexico)

Fire And Water | Directed By Robert Brown (United Kingdom)

Birth | Directed By Roberto Valle (Spain)

Opening Film

Encounter | Directed By Michael Pearce (United States)

An Amazon Prime Video Original Premiering Worldwide In December 2021

Closing Film

Collision | Directed by Bolanle Austen-Peters (Nigeria)


There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.